אילוף גורים נושכים

גורים-נושכיםאימוץ של כלב טומן בחובו יתרונות רבים אך גם סיכונים, כאשר החשש הגדול ביותר הוא מתקיפה של הכלב את בני האדם החיים עמו. מסיבה זו יותר אנשים בוחרים לאמץ גורי כלבים ולא כלבים בוגרים, בהנחה כי הם בעלי אופי הניתן לעיצוב, שמאפשר להקנות לכלבלב הצעיר הרגלים נכונים, כבר מרגע הצטרפותו אל המשפחה. חשוב עם זאת, להכיר בכך שישנם גורי כלבים הנוטים להיות אגרסיביים ולנשוך, ולעיתים מדובר בבעיה של ממש שיש לטפל בה באמצעות אילוף.

התפתחות שיניים אצל גורי כלבים והסיבות לנשכנות

הכלב נולד ללא שיניים בפיו, והן מתחילות לצמוח סביב גיל חודש וחצי-חודשיים. בתחילה הכלב מצמיח 28 שיני חלב, ובסופו של דבר לכלב יהיו 42 שיניים קבועות. גורים צעירים צפויים להיות נשכנים, כאשר חשוב להבדיל בין נשכנות טבעית שמקורה ברצון של הגור לשחק, לתקשר עם בני האדם ולהוציא אנרגיה, ובין נשכנות-יתר העלולה להיווצר מסיבות של חינוך לקוי, בעיה רפואית ולעיתים אפילו גנטיקה.

סיבות עיקריות לנשכנות-יתר אצל כלבים צעירים

במקרים שבהם הדבר הופך ללא-נעים עבור בני הבית, חשוב לבדוק מהי הסיבה לנשכנות ולהתאים את דרך אילופו של הגור, למה שגרם להתנהגות הלא-רצויה הזו להתפתח מלכתחילה. הסיבות עשויות להיות:

  1. בעיה בריאותית– לפעמים כאבי בטן ואי-נוחות של מערכת העיכול, יגרמו לגור להיות נשכני יותר, בין אם בשל רעב ולעיתים להפך, בגלל האכלת-יתר.
  2. ההפרדה מהשגר– צירופו של הכלב לחייה של משפחה- צריכה להיעשות בגיל המתאים. רק לאחר גיל חודשיים, הגורים לומדים להיות מודעים לעוצמת הנשיכה שלהם ולווסת אותה, באמצעות משחק משותף ותגובות של הכלבלבים האחרים שנולדו מאותה ההמלטה- על כן רק אז יש להפרידם מאחיהם, ולהכניסם לבית חדש.
  3. חינוך קלוקל– משחקים פיזיים המשלבים ידיים ורגליים של הבעלים, כמו למשל משיכות של הגור שנעץ את שיניו בשרוול- יגרמו לו לחשוב שבעליו הינו טרף, ובעיניו נשיכת הבעלים הופכת ללגיטימית בשל כך, ותימשך גם ברגעים שאינם במסגרת משחק.

אילוף גורים נושכים צריך להיות מותאם לגורם לנשכנות

חשוב לדעת- הניסיון להפסיק נשכנות אצל גורים באמצעים פיזיים, עלולה להגביר אותה, ויש לנקוט בדרכים חינוכיות שאינן כוללות אלימות ועונשים. על מנת ללמד את הכלב הצעיר את ההתנהגות הרצויה, עלינו לסייע לו להפסיק את נשכנות-היתר שלו- תוך ביסוס האמון שלו בבעליו. אם הבעיה היא בריאותית- יש להתאים את כמות המזון של הכלב לצרכיו. באם מדובר על הפרדה מוקדמת מהשגר- עליו לרכוש מיומנויות חברתיות שלא הספיק ללמוד, זאת באמצעות מפגשים עם כלבים בני- גילו. חינוך מחדש הוא המורכב ביותר לביצוע, אך הוא אפשרי- צריך לנתב את הנשכנות של הגור אל צעצועים ואביזרים נכונים, במקום אל איברי גוף של אנשים, והדבר צריך להיעשות בסבלנות רבה ובעיקר בהתמדה ותוך הפגנת התנהגות אחידה, של כל בני הבית אל מול הגור הקטן.

לטיפים נוספים לאילוף כלבים לחצו כאן